Będę szczery. Rozmawiając z innymi osobami o Stanach Zjednoczonych nie ma szans uniknięcia tematu związanego z kosztami podróży. Nie dziwi mnie to. Każdy chce wiedzieć, co ile kosztuje. Czy jest to podróż do Chorwacji czy Nowej Zelandii czy zupełnie inny produkt. Ważna jest jego cena. Po podaniu orientacyjnej ceny podróży do Stanów Zjednoczonych, reakcja moich rozmówców jest podobna. I te reakcje mnie dziwią bardzo. Sprowadzają się mniej więcej do odpowiedzi typu: „ wow” „super” „to nie tak drogo” „a wiza ile?”. Czy zwiedzanie Stanów Zjednoczonych jest naprawdę takie tanie? Czy to ludzie są bogaci? Przekonajmy się.
Wydaje mi się, że to zdziwienie wynika z przekonania, że wyjazdy do USA zarezerwowane są dla najbogatszych. Przecież w przeszłości same bilety lotnicze kosztowały około 6 000 PLN, a otrzymanie wizy graniczyło z cudem. Myśli te tak mocno zakorzeniły się w umysły ludzi, że wyjazd do Stanów Zjednoczonych cały czas stanowi dla nich nieosiągalne marzenie. Przyjrzyjmy się dokładnie, jak to wygląda w dniu dzisiejszym, a przede wszystkim ile trzeba mieć pieniędzy. W celu uniknięcia napisania bardzo rozbudowanego artykułu skupię się wyłącznie na Zachodnim Wybrzeżu.
Jakie czynniki mają wpływ na cenę podróży?
Poniżej przedstawiam czynniki, które moim zdaniem w największym stopniu kształtują cenę podróżowania.
1. Bilet lotniczy
2. Noclegi
3. Transport
4. Wyżywienie
5. Atrakcje
6. Region, gdzie podróżujemy
1. Bilet lotniczy
Najważniejszy koszt całej podróży podróży. Kosztuje dużo nie tylko pieniędzy, ale i nerwów przy zakupie. Loty w zależności od linii lotniczych odbywają się z przesiadką w wybranym mieście w Europie: Amsterdam, Frankfurt, Londyn, Bruksela lub innym. Bilety na Wschodnie Wybrzeże: Nowy Jork, Boston czy Waszyngton lub na Florydę do Miami, kosztują mniej niż połączenia lotnicze na Zachodnie Wybrzeże: San Francisco, Las Vegas czy Los Angeles. Różnica w cenie wynika, przede wszystkim z długości lotu. Czas potrzebny na dostanie się na Wschód to około 7 godzin lotu, a na Zachód około 11 godzin. Loty na Zachód odbywają się przeważnie z dwoma przesiadkami. Jedna przesiadka jest w Europie, a kolejna przesiadka jest już w Stanach Zjednoczonych. Rozmowę z urzędnikiem imigracyjnych przechodzisz na pierwszym lotnisku, gdzie wylądujesz w Stanach. Na nim również, należy odebrać swój bagaż główny i oddać go na nowo na kolejny lot wewnątrz USA.
Przy zakupie biletów oprócz ceny, szczególną uwagę zwróć na ogólny czas podróży oraz czas na przesiadki. Z mojego doświadczenia radzę unikać bardzo długich podróży około 30 godzinnych. Są to loty z wielogodzinną przesiadką między lotami, co sprawia, że podróż jest bardzo męcząca. W przypadku lotu z jedną przesiadką (przesiadka na wybranym lotnisku w Europie) czas na zmianę samolotu powinien wynosić około 2-3 godzin. Uważam ten czas za optymalny dla przesiadki w Europie w czasie lotu do USA. W przypadku drugiej przesiadki na terenie USA czas ten wynosi 4-5 godzin. Dłuższy czas wynika z tego, że po przylocie do USA trzeba przejść rozmowę z urzędnikiem oraz odebrać swój bagaż. Czas na przesiadkę około 4 godziny umożliwi każdemu pełen komfort załatwienia wszelkich formalności po przylocie oraz bezstresowe wejście na pokład następnego lotu.
Najniższe ceny biletów lotniczych, jakie kiedykolwiek widziałem to bilety z Wilna do San Francisco lub Nowego Jorku. Cena biletu dla 1 osoby dorosłej z jedną sztuką 23 kg bagażu głównego wynosiła 1149 PLN. Linie SAS. Tanio, prawda?
Średnia cena połączeń lotniczych z Warszawy na Zachód to koszt około 3 500 PLN. Odnośnie lotów z Warszawy do Nowego Jorku jest to kwota około 2 000 PLN.
2. Noclegi
Na cenę podróży duży wpływ ma standard noclegów. Miałem okazję organizować wyjazdy dla bardzo zamożnych rodzin, którzy mieli dodatkowe życzenia odnośnie zakwaterowania. Mam na myśli tutaj lepszy standard hoteli oraz w dogoniejszych lokalizacjach. Organizacja takiej podróży potrafi wynieść nawet 3 razy więcej od podróży dla, której robimy wycenę w tym artykule, czyli objazdówki po Zachodnim Wybrzeżu w wariancie standardowym. To właśnie te podróże są najczęściej wybieranymi wyjazdami przez naszych uczestników.
Podróżując po Zachodnim Wybrzeżu należy przyjąć ŚREDNIĄ cenę za jeden nocleg około 100/120 USD. Mówimy o noclegach w sieciowych motelach typu Howard and Johnson, Super 8, Days Inn, Motel 6, Americas Best Value, Knights Inn, Red Roof czy Travelodge. Nieco lepszy standard znajdziecie w motelach La Quinta, Ramada, Best Western, Comfort Inn czy Baymont. Odpowiednio te hotele są droższe o 50/70 USD/doba. Czy jest sens płacić więcej? Na to każdy musi sobie już odpowiedzieć indywidualnie.
Należy pamiętać, że np. motel Days Inn w jednej lokalizacji, może wyglądać dwa razy gorzej niż w innej lokalizacji. Na to nie ma reguły. Motel motelowi nie równy, nawet, gdy bierzemy pod uwagę obiekty tej samej sieci. Jedyna szansa na uniknięcie wpadki z noclegiem to zapytanie się kogoś o warunki w konkretnej lokalizacji. Pamiętaj jednak, że są to motele przeważnie na 1 noc. Chodzi o to, żeby tylko wziąć prysznic i w miarę wygodnie spędzić noc, a następnego dnia mieć blisko do kolejnego punktu wyjazdu. Odwrotnie sytuacja wygląda na Florydzie. Tam warto mieć hotel pełen wypas :)
Najtrudniej sytuacja wygląda ze znalezieniem zakwaterowania w miejscowości Page, San Francisco czy okolicach Monument Valley. W tych lokalizacjach noclegi są najdroższe. W Page ( przy kanionie Antylopy i Horseshoe Bend ) noclegi potrafią kosztować nawet 200 USD. W San Francisco nie jest lepiej. Co więcej marną alternatywą jest znalezienie noclegu na obrzeżach San Francisco. W Oakland, Hayward czy Union City noclegi tak samo do najtańszych nie należą.
Ważne są daty, w których podróżujemy. Powinieneś, jak ognia unikać takich terminów, jak: Labor Weekend czy noclegi w piątki albo sobotę w Las Vegas. W tych terminach noclegi potrafią kosztować 3 razy więcej.
Zakładając realizację objazdówki złożonej z 16 nocy to orientacyjna cena noclegów wynosi 16 x 100 USD = 1600 USD
Największe hotele na świecie znajdziesz w Las Vegas.
3. Transport
Najtańszym sposobem na przemieszczanie się między miastami Las Vegas, San Diego, Los Angeles czy San Francisco to busy. Połączenia realizują zarówno Greyhound, jak i Megabus. Odnosząc się do wycieczki objazdowej po Parkach Narodowych w grę wchodzi wyłącznie wypożyczenie samochodu. W organizowanych przez Nas wyjazdach z założenia zawsze rezerwujemy dla uczestników samochód klasy Standard Suv. Nigdy nie rezerwujemy samochodów klasy economy czy compact (chyba, że będzie to decyzja uczestników). Wychodzimy z założenia, że samochód jest najważniejszym elementem całej podróży. W związku z tym musi być wygodny, niezawodny, a przede wszystkim bezpieczny. Koszt takiego samochodu na 16-dniową objazdówkę to kwota około 1200 USD z pełnym ubezpieczeniem. Przy wypożyczeniu samochodu pamiętaj o ubezpieczeniu na światła, szyby i opony. To właśnie te części samochodu najczęściej narażone są na uszkodzenia. Nie można zapomnieć o kosztach paliwa. Średnia cena za paliwo objazdówki po Zachodnim Wybrzeżu to ok. 700 USD.
Ford Expedition - idealny samochód do podróżowania po Parkach Narodowych.
4. Wyżywienie
To nie jest taka prosta sprawa. A może powinienem napisać zdrowa sprawa? Stany Zjednoczone, jak nie ciężko się domyślić to królestwo Fast Foodów. Mimo wszystko, uważam nadmierną otyłość wśród mieszkańców USA za stereotyp. Z tego powodu, że jakoś specjalnie nie rzucają mi się w oczy. Muszę, jednak napisać, że tylko w Stanach zdarzyło mi się zobaczyć człowieka, który potrzebował dwa krzesła, żeby usiąść przy stole. Być może, jakoś bardzo dużo ludzi otyłych za oceanem nie ma, ale, gdy już się znajdą to jest naprawdę mega. Co by się nie wydarzyło to przyjdzie czas, kiedy nie ma wyjścia i swój posiłek trzeba zjeść w jednej z restauracji typu fast food. Do wyboru są McDonald, Wendy's, Burger King, KFC, In-N-OuT Burger i wiele innych. Najtańszy ze swoim Dollar Menu (nie w każdej restauracji) jest McDonald. Najlepszy ze swoim skromnym menu (wyłącznie 3 pozycje burgerów do wyboru) jest In-N-Out Burger – polecam! Średnia cena posiłków w Fast Foodach to ok. 7 USD/ osoba. Alternatywą dla sieci fast foodów są Buffety. Z reguły są to chińskie bufety, które oferują jedzenie w modelu – płacisz i jesz ile chcesz. Cena takiego Buffetu to około 12 USD/osoba.
Pozostałe ceny jedzenia w USA:
Pizza – 20 USD ( duża pizza np. w pizzeri w hotelu Circus Circus w Las Vegas)
Walmart, Tortille – 4 USD
Denny's – obiad w cenie 20 USD
Panda Express (chińszczyzna ) - 11 USD za obfity posiłek z napojem
Meksykańskie jedzenie np. na Alei Gwiazd w LA – 8 USD duże Burrito
Ryż z kurczakiem sprzedawany z food trucka – 8 USD
Subway – 7 USD mała kanapka, 12 USD duża kanapka
Picie w USA jest bardzo tanie. Zgrzewkę małych wód na cały wyjazd kupicie za 3 USD.
6 butelek 0,5 l Coca-Coli kosztuje 4 USD.
Posiłek w Buffecie Chińskim w cenie $12/osoba. Jesz ile chcesz.
5. Atrakcje
W atrakcjach umieszczam płatne parkingi, które trzeba opłacić w różnych miejscach. To też koszt, który trzeba ponieść odwiedzając wybrane miejsce. Najdroższe miejsca parkingowe są na pewno w Los Angeles oraz San Francisco. Za parking na Santa Monica zapłacimy 20 USD/dzień. Tyle samo zapłacimy za parking przy Alei Gwiazd – chyba, że wiemy, gdzie można taniej zaparkować samochód. W razie czego odsyłam do mojego wpisu: Jak dojść pod znak Hollywood. Opisuję w nim możliwości zaparkowania samochodu na Alei Gwiazd.
Inne dodatkowe atrakcje, które składają się na koszt podróżowania po Zachodnim Wybrzeżu to:
1. Parki Narodowe – Annual Pass (wstęp do wszystkich Parków) – 80 USD/samochód
2. Monument Valley – około 30 USD/samochód
3. Kanion Antylopy – 50 USD/osoba lub 80 USD/osoba – w zależności czy wybierzesz dolny czy górny kanion
4. Alcatraz – 38 USD/osoba
5. Coit Tower w San Francisco – 8 USD/osoba
6. Parki Rozrywki: Disneyland lub Universal Studio – ok. 120 USD/osoba
7. Bearizona Wildlife Park, Willimas – 25 USD/osoba
8. Zip Lane na Freemont Street w Las Vegas – ok. 60 USD
6. Region podróży
Ten punkt to podpucha. Region podróży nie ma znaczenia. Wszędzie wydasz tyle samo pieniędzy. Kierunek podróży skupia wokół siebie wszystkie wymienione czynniki. Od ceny biletu lotniczego do noclegów. Radą, którą chcę się z Tobą podzielić w tym miejscu to nie wybieraj kierunku podróży tam, gdzie liczysz na to, że wydasz mniej pieniędzy. Dla przykładu lot do Nowego Jorku powinien Cie kosztować mniej, niż lot do Los Angeles. Jednak noclegi w Nowym Jorku będą droższe. Porównując zwiedzanie 3 głównych regionów Stanów Zjednoczonych: Zachodnie Wybrzeże, Wschodnie Wybrzeże, Floryda, to cena podróżowania będzie podobna. Spokojnie zastanów się, czego potrzebujesz i jakie masz oczekiwania wobec podróży. Czy podróżujesz sam czy z dziećmi bądź ze znajomymi? Czy chcesz odpocząć i leżeć na basenie? Czy chcesz zwiedzać Parki Narodowe lub miasta? Gdy już przekonasz się, czego oczekujesz od podróży po Stanach Zjednoczonych to bardzo dokładnie zaplanuj tą podróż. To właśnie, dzięki dobrze zaplanowanej podróży możesz zaoszczędzić najwięcej pieniędzy.
Kalkulacja 16-dniowej podróży dla 4 osób po Zachodnim Wybrzeżu
Zaznaczam, że kalkulacja została wykonana dla standardowej wycieczki. Nie jest to bardzo wysoki standard, ani bardzo niski. Każdy nocleg jest w hotelu, podróż odbywa się bardzo wygodnym samochodem, a plan podróży zawiera wszystkie najważniejsze atrakcje. W czasie podróży jest czas zarówno na odpoczynek, jak i na zwiedzanie. Założenia, jakie postawiłem dla kalkulacji tego wyjazdu to nie jest podróżowanie, w jak najniższej cenie (to temat na osobny wpis). Tym założeniem było stworzenie wyjazdu, o jak najwyższej jakości w stosunku do ceny. Standard wyjazdu jest na takim poziomie, który ja uważam, za najbardziej optymalny i który praktykuję od kilku lat. Kalkulacja została wykonana dla wyjazdu, w którym zobaczysz między innymi takie miejsca jak:
Wielki Kanion
Horseshoe Bend
Kanion Antylopy
Yosemite
Santa Monica
San Francisco
Las Vegas
Los Angeles
Dolina Śmierci
Route 66
Zion
Bryce
Kwota, którą wydamy za transport i noclegi w czasie 16-dniowej podróży to: noclegi 1600 USD + wypożyczenie samochodu 1200 USD + paliwo 700 USD = 3 500 USD.
Przy założeniu podróży w 4 osoby kwota wynosi 3 500/ 4 = 875 USD
W standardowej wycieczce (bez najdroższych atrakcji), która obejmuje Parki Narodowe należy do każdej osoby doliczyć:
1. Annual Pass – 80/4 = 20 USD
2. Wstęp do Kanionu Antylopy = 50 USD
3. Monument Valley = 30/4 = 7 USD
4. Rejs na Alcatraz = 38 USD
5. Parkingi = 100/4 = 20 USD
Łączna cena za wszystkie świadczenia od osoby dla objazdówki po Zachodnim Wybrzeżu to około 1 000 USD.
Do tej ceny należy doliczyć cenę biletu lotniczego: 3 500 PLN + wyżywienie, zakładamy 15 USD/dzień x 16 = 240 USD
Całkowita cena wyjazdu:
Noclegi, samochód, atrakcje -1000 USD x 3,73 (kurs dolara z NBP z dnia 10 stycznia) = 3 730 PLN
Wyżywienie – 240 USD x 3,73 = 890 PLN
Bilet lotniczy: 3 500 PLN
Suma: 8 120 PLN/osoba
* Koszt wizy to 160 USD, czyli około 600 PLN. Wizę otrzymujesz przeważnie na 10 lat.
Czy można obniżyć cenę wyjazdu?
Oczywiście! Poniżej przesyłam sposoby obniżenia ceny podróży:
1. Podróżuj w 4 osoby.
Większość osób myśli, że w przypadku podróży w większej liczbie osób będzie taniej, bo rozejdą się koszty na równo między uczestnikami podróży. Zgadzam się, ale wyłącznie, kiedy zamiast w dwie osoby to podróżujemy w cztery. W takim przypadku najwięcej zaoszczędzimy. Kiedy podróżujesz w 4 osoby oprócz jazdy jednym samochodem możecie mieszkać w jednym pokoju. Nie chcecie mieszkać cały czas ze sobą? Rezerwujcie jeden pokój wyłącznie w najdroższych lokalizacjach. Oszczędności gwarantowane!
Inaczej wygląda sprawa w przypadku podróżowania w grupie 6 osób. Uda się zaoszczędzić trochę więcej pieniędzy na samochodzie, ale w 6 osób w jednym pokoju już nie zamieszkamy. Z tego względu podróżowanie w 4 osoby wydaje się najlepszą opcją ( lub dużym vanem w 8 osób).
2. Podróżuj poza wysokim sezonem
Wyjeżdżając w okresie luty-maj jesteś w stanie kupić połączenia lotnicze w dużo niższych cenach. A to bilety lotnicze stanowią praktycznie połowę ceny całej podróży. Kiedy możesz kupić bilet w cenie 1500 PLN zamiast 4000 PLN to zgodzisz się, że takie porównanie działa na wyobraźnie. Przy zakupie 4 biletów oszczędzasz 10 000 PLN. Jedynym minusem jest pogoda. Przed wyjazdem na Wielki Kanion przeważnie nocujemy w miejscowości Flagstaff. Wyobraź sobie, że tam ludzie jeżdżą na nartach w okresie zimowym :) Osobiście to śnieg by mi nie przeszkadzał. Zobaczyć Wielki Kanion zimą to niezła frajda, a w Las Vegas i tak się ogrzejesz!
Zwiedzając Stany poza okresem wakacyjnym zapłacisz, tak samo mniej za wypożyczenie samochodu, a nawet noclegi. Zdecydowanie w czasie podróży poza okresem wakacyjnym masz szansę na oszczędności.
3. Obniżenie standardu samochodu
Zwróć uwagę, że w kalkulacji wziąłem pod uwagę wypożyczenie samochodu klasy Standard Suv. Podróżując w 2 osoby nie potrzebujesz takiego dużego samochodu. Obniż koszty wypożyczenia decydując się na Mid-Size Suv (Toyota Rav 4 lub podobny), a nawet Mid-Size (Hyundai Elantra).
4. Wyżywienie
Na jedzeniu też możesz zaoszczędzić i to sporo. Nie chodź do restauracji i nie wydawaj dużo pieniędzy. Rozwiązaniem może być np. posiłek który kupisz w Walmarcie zamiast drogiej restauracji. Cena kurczaka z rożna to koszt 5 USD. Jest to doskonały pomysł na obiad dla 2 osób. Wersję „extreme” oszczędzania na jedzeniu znajdziesz na poniższym zdjęciu :)
Rosół za mniej niż jeden dolar :)
5. Noclegi
Obniżyć koszty podróżowania można decydując się na noclegi na Campingach. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób lubiących nocowanie pod namiotem. Należy pamiętać, że w szczególności w sezonie wysokim w niektórych lokalizacjach o miejsce na Campingu może być trudno.
6. Kupuj bilety lotnicze bez bagażu rejestrowanego
Coraz więcej osób decyduje się na bilety lotnicze, które wliczone w cenę biletu mają wyłącznie bagaż podręczny. Limit bagażu podręcznego dla większości linii lotniczych to 12 kg. Przynajmniej dla mnie, gdy dodam do tego „personal item” (np. plecak na plecy) jest to wystarczająca przestrzeń do zapakowania się i wyruszenia w podróż. Plusem takiego rozwiązania jest to, że możemy zrobić w Stanach większe zakupy. A gdy zabraknie Ci miejsca w bagażu to bez problemu kupisz większy bagaż w bardzo korzystnej cenie. Ogromne walizki w cenie 20 USD znajdziesz w różnego typu pasażach handlowych lub na dworcach np. Port Authority w Nowym Jorku. Lepsze walizki w cenie 60 -80 USD kupisz w sklepach typu TJ Maxx czy Ross.
7. Skracanie wyjazdów
Zdarza się, że uczestnicy wyjazdów pytają się o rozszerzenie wyjazdów o dodatkowe dni. Nie ma problemu. Tylko pamiętaj, że każdy dodatkowy dzień to dodatkowe koszty. Umiesz skrócić swój wyjazd? W taki sposób zapłacisz mniej za wycieczkę.
Podsumowanie
Jak, widać na wysokość ceny podróżowania po Stanach Zjednoczonych składa się wiele czynników. Cena podróży w największym stopniu zależna jest od jej standardu. Głównymi kosztami są bilet lotniczy, transport i noclegi. Kiedy dysponujemy nieograniczonym budżetem można tworzyć naprawdę niesamowite podróże, przesiąknięte atrakcjami i noclegami w Mariottach, Sheratonach i innych ekskluzywnych hotelach. Kiedy dysponujemy mniejszym budżetem to więcej czasu trzeba poświęcić na zaplanowanie podróży, znalezienie najlepszych ofert noclegowych i innych sposobów na obcięcie kosztów zwiedzania. Takie działania niewątpliwie wymagają czasu, wiedzy i cierpliwości. Jedno jest pewne. Wyjazd do Stanów Zjednoczonych to nie Turcja czy Egipt all inclusive. To nawet nie Chorwacja. Planowanie podróży do USA to proces. To długi cierpliwy proces, który wymaga od podróżnych działania. Zaczynając od złożenia wniosku wizowego, przez kupno biletów lotniczych, a na rezerwacji biletów wstępów do wybranych atrakcji kończąc. Sprawia to, że podróż do USA jest nie tylko kosztowna w znaczeniu finansowym, ale kosztowna pod każdym względem. Również tym emocjonalym. Podróż do USA to cały rytuał. Kupowanie biletów i nieustanne podejmowanie decyzji. Przecież wycieczka objazdowa po Zachodnim Wybrzeżu to noclegi w 8 różnych lokalizacjach. Czujesz to? Oglądanie zdjęć i wyobrażanie siebie w różnych sytuacjach w czasie zwiedzania przed podróżą. To cała ta otoczka wokół podróży do Stanów sprawia, że jest to takie wyjątkowe przeżycie, na które należy patrzeć, nie tylko przez pryzmat wydanych pieniędzy.
Czy zwiedzanie Stanów Zjednoczonych jest naprawdę takie tanie? Czy to ludzie są bogaci? Ja to pytanie zostawiam bez odpowiedzi.
Małgorzata: 26.05.19 22:58
Brawo. Uczciwe i dość precyzyjne podsumowanie. Ze swojego skromnego doświadczenia (w czerwcu lecimy trzeci raz) dodam, że możliwie jak najwcześniejsze rezerwacje to też dużo niższe ceny. Lot Lufthansą w przyzwoitych godzinach z WRO do LAX kupiłam z półrocznym wyprzedzeniem za 3000zł. Hotele można klepać jeszcze wcześniej ( w parkach narodowych koniecznie) wybierając rezerwacje odwracalne; może dużo poniżej setki nie zejdziemy, ale przynajmniej będzie bez pluskiew i czyste prześcieradło ;) Koszty jedzenia należałoby pominąć, wszak w domu też jemy- zazwyczaj dobrze i dużo. A tak poważnie- zawsze zabieram mały czajnik na 110V, kubki, nóż i plastikowe talerze. Warzywa, próżniowo pakowany ser, tuńczyk w puszce czy kurczak z rożna wytrzymają dzień bez lodówki i można pożywić się praktycznie w każdych warunkach. Przez 3 tygodnie robiliśmy prawie 7 tys. km. Raz mieliśmy auto duże, raz małe. Teraz bierzemy średnie za niecała 800?. Jeżeli nie planujemy dróg terenowych da radę każde, najważniejszy dobry kierowca.
Adam: 21.06.19 23:05
Czy planując wycieczkę taką jak w opisie dla 4 osób tylko na 7 dni należy dzielić koszty przez 2? Pozdrawiam
Administrator systemu: 24.06.19 17:28
Dziękuję za taki rozbudowany komentarz. Widzę, że jesteście bardzo doświadczonymi podróżnikami po USA. Wszystkie powyższe wskazówki są bardzo cenne. Mam nadzieję, że podróż w czerwcu zaliczona do udanych:) pozdrowienia!
Administrator systemu: 24.06.19 17:28
Gdy podzielimy koszty na 2, mniej więcej ceny podróży powinny być podobne, ale na pewno nie identyczne. O ile koszt wynajmu samochodu powinien być mniej więcej o połowę niższy, to ceny noclegów zależą w dużej mierze od lokalizacji. Np. wybierając nocleg w Page (koło Kanionu Antylopy) z reguły zapłacimy więcej niż za nocleg np. we Fresno (koło Parku Yosemite). Tak samo nocleg w San Francisco będzie droższy niż nocleg w Las Vegas. Chyba, że wybierzemy pobyt w Vegas w piątek lub sobotę. Wtedy są tam również wysokie ceny hoteli. Inna sprawa to bilety wstępu. Bilety do Kanionu Antylopy dolnego są w cenie ok. 50 USD/osoba, a górny 80 USD/osoba. Czyli zakładając podróż w 4 osoby i wybierając się na Dolny Kanion Antylopy trzeba liczyć za same bilety 200 USD. A można też ułożyć plan podróży bez Kanionu Antylopy i cena podróży od razu będzie o 200 USD niższa. Tak samo bilety na rejs na Alcatraz to koszt 38 USD/osoba. Pytanie czy te atrakcje znajdą się w 7 dniowym planie podróży? Z tego względu trzeba pamiętać, że cena wyjazdu zależy jak widać od programu, lokalizacji noclegów czy daty podróży. Mam nadzieję,że trochę pomogłem :)
Damian: 15.02.20 12:12
Zgodzę się ze wszystkim poza tym, że Stany nie są drogie. Są. Koszt wypadu dla rodziny 2+2 to 25-30tys zł na 2 tygodnie. Oczywiście w standardzie innym niż namiot i zupki chińskie. Czyli przyzwoity hotel i przyzwoity obiad.
Ewelina: 12.09.21 21:15
Witam ??USA to moje ogromne marzenie,mam nadzieję że do spelnienia, powiedz proszę czy zajmujesz się organizacją takich wypraw dla osób prywatnych?jeśli tak to jaki koszt? czytam dużo i coraz bardziej boję się sama za to wziąć.
Marek Krawczyk: 30.12.21 19:11
Witaj, a jak wyglądają koszty wynajęcia kampera ? Bo to by mniej ograniczało w temacie planowania celów do zwiedzania i zamiast dwóch pozycji wydatkowych auto+noclegi mamy jedną . Pozdrawiam Marek
janusz: 14.02.22 14:47
n.z. 90% kraju nie ma zasiegu. zasieg tylko w miastach i na glównych drogach. czasem trzeba przejechac 100 km zeby miec zasieg. leje. nie mozna WOGÓLE wysiadac z auta bo meszki. zawsze i wszedzie. leje. nazi department of tourism zabrania wszystkiego, wszedzie. spanie na dziko to bullshit ? albo masa niemców, albo o 6tej rano przychodzi nazi i daje mandat. leje. depresja. kilo baraniny w sklepie 40 dolarów. surowej. gotowej do jedzenia nie ma. kilo czeresni 40 dolarów. leje. benzyna w cenie europy, dwa razy wiecej niz w australii. 4 razy wiecej niz US. leje. meszki. cale fjordy nie maja dróg, sa niedostepne. meszki. leje. komary i baki w arktyce to zero w porównaniu do meszek. leje. zeby znalezc miejsce na noc, trzeba pojezdzic ze 2-3 godziny, wszedzie ploty i zakazy. wszedzie!!!!! aplikacje z miejscami do spania wysylyja wzystkich niemców na malutkie parkingi na 5 aut, stoi sie drzwi w drzwi, jak przed supermarketem. jak sie stanie z boku, to mandat. leje. meszki. nie mozna zagotowac wody bo meszki. i leje. trzeba przeskakiwac wyspe z poludnia na pólnoc, albo wschód zachód zeby nie lalo. n.z. jablka po 5 dolarów za kilo. te same jablka wszedzie indziej na swiecie po 1.50 dolara. aftershave za 50 dolarów w normalnym swiecie tam kosztuje 180.
wszystkie mosty sa na jedno auto, poza Auckland. miasteczka wygladaja tak: bank, china takeout, empty store, second hand ze starymi smieciami, empty store, china takeout, second hand, bank and so on ? kompletny upadek i depresja. pierwszy raz w zyciu kupowalem w second handzie. wejscie na gorace kapiele 100 dolarów. dwa razy psychopaci zagrazali mojemu zyciu (wyspa pólnocna, srodek-wschód), jeden z shotgunem. policja to ignoruje.
co by tu jeszcze? jest pare dobrych rzeczy, wymieniam zle, bo NIKT tego nie mówi. bardzo latwo zarejestrowac auto, ubezpieczenia nieobowiazkowe i tanie. przeglad co 6 miesiecy. w morzu sie nikt nie kapie, poza surferami, zimno, prady. meszki doprowadzaja do obledu.nie ma na nie sposobu. wszedzie mlodociane adolfki. tysiacami. supermarkety, maja ich 3, sa tak zle,ze nie ma co jesc. marzy sie o powrocie do swiata i normalnym jedzeniu. ogólnie marzy sie o normalnym swiecie, caly czas odlicza dni do wyjazdu . w goracych wodach maja amebe co wchodzi do mózgu. no chyba ze sie zaplaci 100 dolarów za wstep, to mówia ze nie ma ameby